Svako od nas ozbiljno prati akcije u supermarketima i kupi ono što mu odgovara po povoljnijim cenama. Ipak, treba biti obazriv, jer ove akcije nisu uvek ono što mislimo. Može se dogoditi da su akcije samo prividno pogodne, a zapravo ne donose nikakvu uštedu. Pogledajte zašto su akcije u supermarketima nekada potpuno drugačije nego što smo mislili. Za više saveta o marketingu posetite sajt perfectstep.
Akcije u supermarketima postoje sa razlogom
Ima mnogo razloga zbog kojih marketi snižavaju cenu proizvoda. Ako Vas zanima zašto i kada marketi snižavaju cene, pogledajte uobičajene razloge.
- Akcije u supermarketima mogu biti veoma koristan način da sačuvate kućni budžet ako ih pametno iskoristite;
- Razni su razlozi zbog kojih su neke namirnice na sniženju, pa najpre proverite da li Vam takve odgovaraju;
- Budite veoma obazrivi prilikom kupovine veće količine jer mogu samo prividno delovati da su snižene što su i novi trendovi u promocijama 2022.
Previse robe
Ponekad se supermarketi nađu sa više proizvoda nego što mogu da prodaju. Prodaju ih da bi omogućili spasavanje po značajno sniženoj ceni I da bi raščistili svoje police. Prodavnica ušteđevinu praktično prenosi na svoje kupce. Za svaki slučaj kako naći promocije i popuste u svakom trenutku.
Roba kojoj je istekao rok
Prodavnice prehrambenih proizvoda često moraju da prodaju robu kojoj je istekao rok. Neke od njih su van sezone, poput bombona za Noć veštica u novembru. Druge se jednostavno nisu dobro prodavale pa je jedan od saveta za male biznise od marketinških stručnjaka da se cena snizi.
Pokvarena roba
Kupci u supermarketima više vole hranu u savršenom stanju. Malo oštećena hrana, kao što su udubljene konzerve ili povrće ružnog izgleda, obično ostaje na polici. Prodavci ih prodaju na sniženjima kako bi manje izbirljivi kupci mogli da kupuju.
Roba sa zakašnjenjem
Neki od artikala na policama se približavaju ili čak prođu rok trajanja. Međutim, to ne znači da nisu bezbedni za jelo. Njihov kvalitet više nije zagarantovan, ali su i dalje sigurni i često i dalje savršeno dobri.
Neuspešni proizvodi
Ponekad kompanija kao što je testira novi proizvod ili novo pakovanje za postojeći i otkrije da to nije hit. Umesto da odbace neuspešne proizvode, oni ih prodaju na sniženjima.
Prodavnice sa sniženjima
U većim gradovima postoje „prodavnice za spasavanje“ koje prodaju samo robu na sniženju.
Proverite radno vreme prodavnice sa sniženjima
Prodavnice za spasavanje koje prodaju samo robu na sniženju obično rade skraćeno, što pomaže u smanjenju troškova. Otvoreni su samo određenim danima ili satima svakog dana. Ipak, izgubićete mnogo novca i vremena ako je prodavnica daleko a ne radi. Zato uvek proverite radno vreme prodavnice pre nego što odete.
Potvrdite politiku kupona
Jedan od najpopularnijih načina da uštedite novac na namirnicama je isecanje kupona. Nažalost, taj trik ne funkcioniše uvek u prodavnicama sa popustom. Većina prodavnica za spasavanje i mnoge prodavnice ograničenog asortimana odbijaju kupone proizvođača. Da biste saznali da li možete da postignete ovakve niske cene u lokalnoj diskontnoj prodavnici, proverite politiku kupona prodavnice. Ako ga ne možete pronaći na veb stranici prodavnice, pitajte na kasi, pre nego što odaberete robu.
Donesite gotovinu
Nekoliko prodavnica za spasavanje prihvata kreditne kartice, ali neke prodavnice ograničenog asortimana ne slede taj primer. To je zato što izdavaoci kreditnih kartica naplaćuju trgovcima naknadu za korišćenje njihovih kartica. Većina prodavnica prenosi ove naknade na kupce kroz više cene. Odbijanjem kreditnih kartica diskonti mogu da drže cene niže. Da biste bili sigurni, ponesite gotovinu ili debitnu karticu prilikom prve posete bilo kojoj novoj prodavnici.
Sama roba može biti na sniženju jer se slabije prodaje
Obično marketi pronađu način da prodaju robu na vreme, ali to nije uvek lako. Nekada je potrebno da snize cenu kako bi privukli više kupaca.
Pažljivo pregledajte pakovanja
U prodavnicama za spasavanje, uobičajeno je naići na hranu u oštećenom pakovanju, kao što su udubljene konzerve. U većini slučajeva, hrana je i dalje bezbedna za jelo. Na primer, Ministarstvo poljoprivrede SAD kaže da nije opasno jesti konzerviranu hranu ako su udubljenja mala. Međutim, ako konzerva ima duboko udubljenje – dovoljno veliko da u nju možete staviti prst – ostavite je na polici. Duboka udubljenja mogu ugroziti zaptivku, puštajući bakterije unutra. Iste smernice važe i za rđu. Malo rđe na površini koja se odmah istrlja nije problem. Međutim, teška rđa može stvoriti sitne rupe koje propuštaju bakterije. Hrana u pocepanim ili udubljenim kutijama je takođe bezbedna sve dok je plastična kesa u kutiji netaknuta. Hrana u kutijama bez unutrašnje obloge, kao što je testenina, je u redu ako je kutija samo udubljena. Ali ako se kutija pocepala i vidi se otkrila hrana, najbolje je da je ostavite.
Pregledajte sveže proizvode
Sveži proizvodi u diskontnim prodavnicama su mešana vreća. Negde će hrana biti u besprekornom pakovanju a na sniženju, dok negde nećete moći da pronađete nijednu namirnicu svežu kada je na sniženju. Pošto je kvalitet teško predvideti, najbolje je pažljivo pregledati sve proizvode da li ima znakova kvarenja pre nego što ih stavite u kolica. U stvari, to je dobra politika u većini prodavnica.
Pogledajte datume isteka
Hrana u prodavnicama je često blizu ili čak prošla datum isteka na pakovanju. Ali to ne znači da nije bezbedno za jelo. Datumi na hrani su tu da obezbede kvalitet hrane, a ne bezbednost hrane.
Postoji nekoliko različitih tipova datuma isteka, od kojih svaki ima svoje značenje:
Najbolje ako se koristi – znači da je ukus ili kvalitet hrane najbolji pre određenog datuma. Posle ovog datuma, krekeri bi mogli biti malo ustajali ili bi mleko u prahu moglo imati neprijatan ukus.
Datumi prodaje – govore prodavnicama koliko dugo treba da drže proizvod na svojim policama. Hrana je i dalje dobra do ovog datuma i nekoliko dana nakon toga. Na primer, mleko se ne ukiseli do pet do sedam dana nakon isteka roka prodaje. Pogledajte šta još niste znali o mlečnim proizvodima.
Rok upotrebe – govori potrošačima do kada će proizvod biti vrhunskog kvaliteta. Oni nisu pokazatelj bezbednosti za većinu proizvoda. Jedini proizvod koji nije bezbedno kupiti ili koristiti nakon isteka roka upotrebe je formula za bebe.
Većina proizvoda, uključujući konzervisanu i smrznutu hranu, i dalje je bezbedna nakon bilo kog od ovih datuma isteka. Jedini put kada zamrznuta hrana može biti nebezbedna je ako je odmrznuta i ponovo zamrznuta. Ako zamrzivači u prodavnici imaju lokve oko sebe ili vam nije hladno pored njih, prođite pored njih.
Za neke proizvode važi rok trajanja
Postoji jedan neprehrambeni proizvod za koji su datumi važni: lekovi bez recepta. Lekovi se vremenom degradiraju, gube svojstvo a mogu da budu i štetni. Svaki lek nakon isteka roka može biti nebezbedan ili neefikasan. Zbog toga na njima nemojte štedeti jer za njih ne važe akcije u supermarketima.