Ima mnogo razloga ali i načina da se motivišete i ostvarite svoje ciljeve. Postavljanje cilja veoma je važno. Bilo da je sticanje diplome ili dobijanje novog posla do postizanja novog nivoa fizičke kondicije. Sve su to veliki koraci ka poboljšanju vašeg života. Ali praćenje onoga što smo nameravali da postignemo može biti izazovno, posebno u onim danima kada motivacija slabi. Pa kako da ispunite svoje obaveze u onim trenucima kada jednostavno ne želite da se bavite poslom? Agencija perfectstep Vam može pomoći u organizaciji promocije.
10 načina da se motivišete i ostvarite svoje ciljeve
Svi mi s vremena na vreme gubimo motivaciju. Kada se osećate nemotivisano, isprobajte jednu od ovih naučno podržanih strategija da biste se vratili na pravi put ka svom cilju. Isprobajte i neke od ovih tehnika kako biste sa sigurnošću ostvarili svoje ciljeve. Ako se bavite marketingom, naučite povećati prodaju bez smanjenja cena.
1. Stavite svoj cilj u kalendar
Ako želite da pokrenete svoj online biznis, jedan od načina da date podsticaj vašoj unutrašnjoj motivaciji je da stvorite neku spoljašnju motivaciju: ciljni datum. Šta god da želite da postignete, stavite to u kalendar. Možda radite ka cilju sa ugrađenim postavljenim datumom završetka. Primeri uključuju pripremu za test ili pohađanje kursa sa fiksnim datumom završetka. Ako vašem cilju nedostaje ova struktura, možete je dodati tako što ćete odlučiti o datumu do kojeg biste realno mogli postići svoj cilj.
2. Podešavanje ciljnog datuma
Budite realni kada postavljate svoj ciljni datum, ali oduprite se želji da sebi date više vremena nego što vam je potrebno. Studije pokazuju da duže ciljeve ponekad doživljavamo kao teže, čak i kada nisu. Ovo može dovesti do veće verovatnoće odlaganja ili odustajanja. Kao što morate naučiti 5 ključnih koraka u istraživanju tržišta, tako morate upoznati sebe i svoje navike.
3. Neka vam rad ka cilju postane navika
Kada rad na ostvarenju cilja pretvorite u naviku – automatski uslovljeni odgovor – više se ne morate toliko oslanjati na osećaj motivacije. Kako ponašanje pretvarate u naviku? Izaberite nešto što već radite svakodnevno, kao što je pranje zuba ili ručak, da bude okidač za akciju koju želite da vam pređe u naviku. Napišite plan „ako-onda“ (poznat i kao namera implementacije). Ove naizgled male radnje mogu da podstaknu vaš um za zadatak koji vam je na raspolaganju, tako da se nastavak — duža sesija učenja ili puna vežba — može desiti prirodnije sa manje mentalnog otpora, prema Nauci o samopomoći.
4. Planirajte nesavršenost
Sjajno je osećati se uzbuđeno i samopouzdano u postizanju svog cilja, ali je takođe moguće biti previše optimističan [6]. Neće svaki dan ići baš onako kako je planirano, i to je u redu. Život se dešava. Jedan od načina da se poveća motivacija u teškim danima je jednostavno planiranje za njih. Dok razmišljate o svom cilju, zapišite listu stvari koje bi vam mogle stati na put.
- Ne možemo predvideti sve što bi se moglo dogoditi, ali možemo predvideti one prepreke koje će se verovatno desiti s vremena na vreme na osnovu naših jedinstvenih okolnosti.
- Kada imate svoju listu, napravite plan kako da se nosite sa preprekom – jedan od boljih načina da se motivišete i ostvarite svoje ciljeve.
- Sada kada se ta prepreka pojavi, umesto da izgubite motivaciju i da se osećate iscrpljeno, imate plan da zadržite zamah.
- Imajte na umu da je za neke prepreke propuštanje vašeg zadatka savršeno prihvatljiv plan.
Postavite male ciljeve da biste izgradili zamah
„Ako želite da promenite svet, počnite sa nameštanjem kreveta. Ako pospremate krevet svakog jutra, izvršićete prvi zadatak u danu. To će vam dati mali osećaj ponosa i podstaći će vas da uradite još jedan zadatak, i još jedan, i još jedan.” Mornarički admiral Vilijam H. Mekrejven dao je ovaj savet tokom svog uvodnog govora na Univerzitetu Teksasa u Ostinu 2014. Istraživanja pokazuju da česti mali uspesi mogu izgraditi osećaj zamaha koji zauzvrat može dovesti do dugoročnog uspeha, posebno u ranoj fazi procesa. Šta god da je vaš veliki cilj, počnite tako što ćete ga razbiti na manje delove. Dobivanje novog posla može biti veliki cilj.
5. Postavite manje ciljeve
Manji ciljevi mogu biti ažuriranje vašeg životopisa, pravljenje veb lokacije portfolija, sticanje sertifikata ili prisustvovanje događaju za umrežavanje. Postavljanje ciljeva na početku nove nedelje, meseca ili godine može prirodno dovesti do povećane motivacije. Mi imamo tendenciju da mentalno povezujemo ove vremenske orijentire sa novim počecima dok stvaramo mentalnu distancu od svih uočenih nedostataka u našoj prošlosti. To je ono što mi zovemo motivacioni ponedeljak.
6. Pratite svoj napredak
Videti napredak može biti veoma motivišuće. Pronaći ćete mnogo alata koji će vam pomoći da pratite svoje ciljeve. Ovo može biti jednostavno poput liste obaveza ili kalendara gde možete da precrtate zadatke ili dane dok ih završite. Ili se možete odlučiti za besplatni alat kao što je Trello, koji vam omogućava da kreirate personalizovanu digitalnu tablu zadataka kako biste svoj veliki cilj kategorizovali u dnevne, nedeljne, mesečne ili čak godišnje podciljeve. Druga opcija je da nacrtate traku napretka na listu poster ploče ili papira. Okačite ga negde gde ćete ga redovno viđati i popunjavajte ga dok se približavate svom cilju.
Nagradite se za male pobede kao i za velike
Lep je osećaj biti nagrađen za naš rad. Ali nagrade takođe mogu poboljšati motivaciju i učinak. Nagrađivanje sebe za postizanje malih prekretnica i postizanje velikih ciljeva moglo bi da poveća vaše interesovanje i uživanje u poslu koji obavljate. Ove nagrade ne moraju biti velike ili koštati mnogo novca. Evo kratke liste ideja koje možete koristiti da se nagradite.
7. Zapamtite svoje „zašto“
Zašto vam je ovaj cilj važan? Zašto vam je taj razlog važan? Zašto vam je to važno? Nastavite da kopate dok ne dođete do svog konačnog „zašto“ – osnovne vrednosti koja pokreće vaš cilj. Da biste dodatno pojačali svoje „zašto“, postavite alarm svakog jutra da biste se podsetili da provedete jedan ili dva minuta vizualizujući kako bi izgledao uspeh. Kakav bi bio osećaj da postignete svoj cilj?
8. Prihvatite pozitivan pritisak vršnjaka
Vi ste na kraju taj koji se trudi da postigne svoje ciljeve. Ali drugi ljudi mogu biti odličan motivator. Istraživanja pokazuju da osećaj kao da ste deo tima može dovesti do povećane istrajnosti, angažovanja i učinka, čak i ako radite sami. U zavisnosti od vašeg cilja, ovo može značiti pridruživanje studijskoj grupi, trkačkom timu, času u teretani, profesionalnoj organizaciji ili virtuelnom izazovu.
9. Vežbajte zahvalnost (uključujući i sebe)
Može izgledati da bi zahvalnost dovela do samozadovoljstva i prihvatanja statusa kvo. Ipak, neke studije su pokazale drugačije. Postoji više od jednog načina da se podstakne stav zahvalnosti. Provedite prvih pet minuta nakon što se probudite prolazeći kroz sve stvari na kojima ste zahvalni. Još bolje, zapišite ih u dnevnik zahvalnosti. Da li postoji neko u vašem životu kome ste posebno zahvalni? Napišite im pismo u kome izražavate svoju zahvalnost.
10. Popravite raspoloženje
Dobro raspoloženje je povezano sa povećanjem produktivnosti i poboljšanjem kvaliteta i kvantiteta rada. To ne znači da morate biti pozitivni sve vreme – to nije realno. Ali ako se osećate sporo u radu ka svom cilju, brzo podizanje raspoloženja moglo bi biti dovoljno da započnete.
Promenite svoje okruženje
Ponekad vam promena pejzaža može pomoći da svom zadatku pristupite novim očima (i novim osećajem motivacije). Ovo se zove efekat novosti — kratkoročni podsticaj koji dolazi od promene vašeg okruženja. Ako obično učite kod kuće, imajte sesiju u lokalnoj biblioteci. Da li uvek gledate video zapise sa predavanja na računaru? Pokušajte da ih preuzmete na telefon da biste gledali napolju u parku. Neki od načina da se motivišete i ostvarite svoje ciljeve je da promenite rutu trčanja ili isprobajte novu rutinu vežbanja.